Pielęgnacja i czyszczenie srebra

Trudno rozstawać się ze swoją biżuterią, zwłaszcza gdy ta jest zabrudzona, zmatowiała lub utraciła swój pierwotny blask. Zazwyczaj jest to spowodowane naszym trybem życia, zabieganiem lub zwykłym niechlujstwem. Należy pamiętać, że przy wykonywaniu jakichkolwiek prac domowych należy zdejmować biżuterię, gdyż grozi to jego uszkodzeniem i chować ją w miejsca do tego przeznaczone, najlepiej do szkatułek, paczuszek i torebeczek, w których były zakupione. Należy bezwzględnie trzymać biżuterię z dala od wody i wilgoci, kurzu, a także światła słonecznego.

Jeśli przydarzyło się Nam zabrudzenie biżuterii możemy rzecz jasna udać się do jubilera i zakupić szmatkę nasączoną specyfikiem w odpowiednim stężeniu przeznaczoną do kilkukrotnego użytku. Oczywiście zabrudzenia kamieni szlachetnych będą niezwykle trudne do usunięcia dlatego należy oddać je do specjalisty. Jednak po co tracić nasz cenny czas i pieniądze, skoro istnieją domowe sposoby na utrzymanie w czystości biżuterii srebrnej i złotej.

Żyjemy w środowisku zanieczyszczonym co ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na stan naszej biżuterii. Oksydacja srebra uzależniona jest od znacznej ilości dwutlenku siarki w atmosferze, który powoduje czernienie srebra. Zanim do tego dojdzie nasza biżuteria przejdzie przez wielobarwną paletę od jasnożółtego po fiolet.

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem nie niszczącym naszego srebra jest roztwór solny. Aby pozbyć się problemu ściemniałego i zanieczyszczonego srebra, należy:

  1. przygotować naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła (zabronione jest używanie naczyń metalowych, co może spowodować reakcje chemiczną), folię aluminiową (zbiera na siebie zanieczyszczenia), którą wyściełamy naczynie, wrzącą wodę (najlepiej destylowana) oraz sól kuchenną.
  2. Do naczynia wlewamy wrzącą wodę następnie wsypujemy sól (ok. 5 łyżeczek na 1 litr) i mieszamy w celu rozpuszczenia i wytworzenia roztworu nienasyconego.
  3. Biżuterię myjemy w zwykłej wodzie z mydłem pozbywając ją tłuszczu, wosku i tym podobnych zanieczyszczeń.
  4. Wkładamy srebro do roztworu.
  5. W zależności od zaczernienia proces oczyszczania trwa zwykle od kilkunastu sekund do kilku godzin.

Wkładając większą ilość srebra należy mieć na uwadze, że reakcja będzie słabsza i zapewne potrzebne będzie powtórzenie zabiegu. W takiej sytuacji obowiązkowa jest wymiana folii aluminiowej, która zbiera na siebie zanieczyszczenia.


Inne domowe sposoby czyszczenia biżuterii srebrnej:

Soda i ocet

Podobnie jak wyżej można zamiast roztworu solnego zastosować roztwór składający się z sody i octu (1 łyżka na 1 litr wody), zanurzenie trwać powinno około 15 minut, następnie należy obmyć przedmioty wodą.

Czysta wódka

Zanurz srebrny przedmiot w szklance czystej wódki i pozostaw go na około 12 godzin. Równie dobrze nadaje się do tego cola. Zanieczyszczonej wódki i coli nie należy potem spożywać!!!

Pranie srebra

Srebro zabezpieczone w materiałowym woreczku może być czyszczone podczas prania bielizny w temperaturze ok. 30-40 C.

Woda po gotowanych ziemniakach

Opłucz biżuterię w ostudzonej wodzie po gotowanych w mundurkach ziemniakach, a następnie wypoleruj miękką tkaniną.

Ubita piana z białka kurzego jaja

Na powierzchnię srebra nałóż pianę ubitą z białka jaja kurzego i pocieraj flanelą do uzyskania pożądanego efektu. Następnie opłucz pod bieżącą wodą i osusz.

Popiół papierosowy

Przygotuj papkę z popiołu papierosowego i wody lub soku z cytryny. Nałóż ją na szczoteczkę do zębów i czyść do uzyskania połysku. Następnie biżuteria powinna zostać spłukana pod bieżącą wodą.

Pasta do zębów

Skutecznym środkiem czyszczenia srebra może być pasta do zębów z fluorem ale bez mikrogranulek.

Co o nas mówią nasi kliencizobacz wszystkie opinie »

"Przepiękna biżuteria.Dostawa bardzo szybka.POLECAM" ~Ania, 07 listopad

"Opinia jak najbardziej pozytywna" ~Elźbieta Bućko, 28 luty

""Ładniej niż na obrazku" i w przystępnej cenie - polecam" ~Krysia, 09 sierpień

2009 - 2019 © KuźniaSrebra.pl