Topaz Niebieski

Topaz Niebieski

Niebieski Topaz to wysoko ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny z grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa topazios (poszukiwać) oraz sanskryckiego słowa topas (ogień) nawiązującego do pomarańczowo-złotej barwy i blasku szlachetnych odmian tego minerału. Zwany jest również diamentem niewolników, rubinem brazylijskim czy szafirem wodnym. Topaz to krystalicznie przejrzysty, twardy i ciężki klejnot. Ze względu na swoje właściwości (twardość porównywalną z diamentem) wykorzystywany jest między innymi do produkcji materiałów ściernych i ogniotrwałych. Charakteryzuje się ogromnym bogactwem barw występujących w naturze. Bywa bezbarwny, winnożółty, pomarańczowy, niebieski, niebieskozielony, różowy, błękitny, bladofioletowy a nawet czerwony. Niebieskie topazy występują w naturze niezmiernie rzadko i są bardzo cenione przez jubilerów. Najczęściej to bezbarwne topazy podgrzewa się lub poddaje napromieniowaniu w celu uzyskania rozmaitych odcieni barwy niebieskiej. Ze względu na intensywność koloru, rozróżnia się kilka odmian Niebieskiego Topazu:

London Blue – najciemniejszy z topazów, prawie granatowy, niekiedy z domieszką szarości.

Electric Blue – błękitny lub żywo niebieski,  znacznie jaśniejszy niż London Blue.

Sierra Blue – błękitny topaz o łagodnym kolorycie.

Swiss Blue – niebieski, o delikatnym wybarwieniu.

Sky Blue – łagodny, niebieski, dość blady kolor.

Light Blue – bardzo jasny, jedynie delikatnie zabarwiony na niebiesko.

Topaz już w starożytności był jednym z najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych kamieni. Topaz o barwie złotego wina, od zawsze komponował się ze złotem korony i dworskimi klejnotami, zdobywając zasłużone miano kamienia królewskiego oraz stając się symbolem przepychu. Dla Egipcjan topaz o żółtej barwie był kamieniem dotkniętym przez boga słońca – Ra. W Biblii brat Mojżesza, Aaron, nosi na piersiach biżuterię wykonaną z właśnie z topazu, a w Apokalipsie św. Jana, zdobi warstwę fundamentu Nowego Jeruzalem. Błękitny topaz jest jednym z klejnotów znajdujących się w portugalskiej koronie królewskiej.

Występowanie: Brazylia (największe na świecie złoża Topazu), USA (Kolorado, Kalifornia, Teksas, Utah, New Hampshire), Meksyk, Rosja, Ukraina, Sri Lanka, Pakistan, Chiny, Japonia, Madagaskar, Kenia, Zimbabwe, Nigeria, Australia, Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania

Barwa: Różne odcienie niebieskiego

Niebieski topaz pomaga w zachowaniu równowagi emocjonalnej, łagodzi i wycisza. Emanuje ciepłem i spokojem. Nazywany jest "kamieniem radości" gdyż obdarza dobrym samopoczuciem oraz pogodą ducha, oddala smutki i złe myśli. Jest idealny dla osób mających trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi czy wyrażaniu własnych uczuć i emocji. Polecany jest również osobom pracującym w zawodach wymagających sprawności językowych: prawnikom, dziennikarzom, duchownym, itp. Ponoć rozjaśnia myśli, wzmacnia pamięć i rozwija zdolności retoryczne.

Według medycyny niekonwencjonalnej Topaz opóźnia procesy starzenia i sprzyja długowieczności. Łagodzi bóle głowy i migreny. Przeciwdziała stanom wyczerpania i depresji oraz pomaga obniżać zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Przypisany jest następującym znakom zodiaku: Bliźnięta, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Wodnik


Topaz Niebieski - biżuteria w naszym sklepie »

2009 - 2019 © KuźniaSrebra.pl