Karnelian (karneol) jest odmianą chalcedonu, jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „caro” oznaczającego „mięso”, co jest nawiązaniem do jego czerwono-pomarańczowej barwy.
Od najdawniejszych czasów karneol używany był jako amulet i talizman.
W starożytnym Egipcie nazywano go „Krwią Izydy” i stosowano jako ochronę dla zmarłych przed niebezpieczeństwami w podziemnym świecie.
Występowanie: Polska - w melafirach w okolicy Borówka, Kamiennej Góry, Kłodzka;
w kopalni w Szklarach. Świat: Egipt, Arabia Saudyjska, Indie – okolice Bombaju (najsłynniejsze), Brazylia – Rio Grande do Sul, Urugwaj, Kolumbia, Chiny – Tybet, Rumunia – Transylwania, Czechy, Iran, Mołdawia.
Barwa: czerwona, koralowa, koralowo-czerwona, brązowo-koralowa, brązowa.
Karnelian uważany jest za kamień odwagi, symbolizuje aktywne działanie. Dostarcza nowej energii witalnej i sprzyja twórczemu myśleniu. Dodaje pewności siebie, umacnia wiarę we własne możliwości i zwiększa efektywność działań. Pomaga osobom nieśmiałym wyrażać własne uczucia, a do ogniska domowego wnosi spokój i harmonię.
Karneol od tysiącleci stosowany jest w medycynie naturalnej: łagodzi dolegliwości reumatyczne, dobrze działa na żylaki, kłopoty z krążeniem i płucami, wspomaga również koncentrację.
Astrologicznie przyporządkowany jest znakom: Byka, Barana, Bliźniąt i Panny.